Lighter quickdraw with an extended loop
A lighter quickdraw set for redpoint climbing, but also for technical climbing in the mountains. A wider belt makes it easier to grip, and a Hawk carabiner ensures low weight combined with high strength.
An extended loop reduces rope pull in places where belaying occurs outside the route line.
| Product Name: | Ocún Hawk QD Zoom Pa 15/22 mm Quickdraw - 16 cm blue |
| Manufacturer: | Ocún |
| Item Code: | OCN764326 |
| activity: | Climbing |
| length: | 160mm |
| safety standards: | EN 566, EN 12275, UIAA 121 |
| gate clearance: | 16mm |
| breaking load longitudinal/cross/open: | 24-8-9kN |
| carabiner style: | Straight - Bent |
| purpose climbing: | Sports Climbing, Alpine Climbing, Multipitch Climbing |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Blue |
| weight: | 99g |
| manufacturer item code: | 04072-Blue |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8591804636226 |
| Manufacturer page: | http://www.ocun.cz/en |