Lighter, safer, and more sustainable! This set is ideal for sport and alpine climbing.
The combination of lightweight carabiners with the revolutionary bio-based Dyneema® loop creates the perfect quickdraw for multi-pitch climbing.
| Product Name: | Ocún Hawk QD Combi Bio-Dyn-Ring 15 mm Quickdraw 6-Pack - 10 cm red |
| Manufacturer: | Ocún |
| Item Code: | OCN764329 |
| activity: | Climbing |
| length: | 100mm |
| safety standards: | EN 566, EN 12275, UIAA 121 |
| textile fabric (climbing accessories): | Dyneema/Dynex |
| gate clearance: | 16mm |
| breaking load longitudinal/cross/open: | 24-8-9kN |
| express-set properties: | Sets, Rubber fixation, Ultra Lightweight |
| carabiner style: | Straight - Wire |
| width band/sling: | 15mm |
| purpose climbing: | Sports Climbing, Alpine Climbing, Multipitch Climbing |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Red |
| weight: | 486g |
| manufacturer item code: | 05343-Red |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8591804667978 |
| Manufacturer page: | http://www.ocun.cz/en |