Powder Chalk is a specially formulated, ultra-fine magnesium powder designed for optimal grip and dry hands. Its fine texture quickly absorbs sweat, reduces the risk of slipping, and ensures consistent performance with every move, whether indoors or outdoors. The resealable pouch keeps your chalk fresh and clean between training sessions.
| Product Name: | Ocún Powder Chalk 250 g |
| Manufacturer: | Ocún |
| Item Code: | OCN764339 |
| activity: | Climbing |
| chalk type: | Chalk - powder |
| content: | 250g |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| weight: | 250g |
| manufacturer item code: | 05566 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8591804693106 |
| Manufacturer page: | http://www.ocun.cz/en |