Wolfgang Arenz has developed many award-winning road bike tires in recent years and has now combined all his expertise in the Wolfpack RACE tire.
The particularity of the compound of the latest high-end polymers creates a noticeably safer riding experience and ensures a feeling of absolute control. The ToGuard rubber compound, combined with the ultra-fine nylon carcass and the aerodynamically optimized tread pattern, make the RACE one of the best tires in its class.
| Product Name: | Wolfpack ROAD RACE Folding Tires - 24-622 |
| Manufacturer: | Wolfpack |
| Item Code: | WPK764885 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Road Bike |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire |
| Air pressure: | 8.5bar |
| ETRTO: | 24-622 |
| tire width: | 24mm |
| tire compound: | ToGuard Compound |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 218g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4260616540048 |