The RACE is in its element during fast rides or cross-country/marathon races. When it comes to speed, the RACE is the best choice thanks to its fast-rolling tread pattern and minimal rolling resistance. Whether you’re an ambitious racer or a pro, the RACE offers everyone safety and traction with maximum efficiency. It pairs perfectly with a Wolfpack TRAIL on the front wheel for maximum grip. For an all-around combination, a Wolfpack CROSS can be used on the front wheel.
| Product Name: | Wolfpack RACE MTB Folding Tire - TLR | Hookless Ready | E-25 - 29x2.40" |
| Manufacturer: | Wolfpack |
| Item Code: | WPK764895 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB, Cross Country |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 4bar |
| ETRTO: | 60-622 |
| tire width: | 2.40" |
| tire compound: | ToGuard Compound |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 690g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4260616540475 |