The lightweight SPEED MTB tire ensures high speeds in your next marathon or XC race. It excels on dry, hard-packed surfaces, but also performs well in wet or even muddy conditions. Thanks to the ToGuard compound, the tire delivers exceptional grip combined with excellent rolling resistance. The perfect choice for your next personal best.
| Product Name: | Wolfpack SPEED MTB Folding Tire - TLR | Hookless Ready | E-25 - 29x2.25" |
| Manufacturer: | Wolfpack |
| Item Code: | WPK764896 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 4bar |
| ETRTO: | 56-622 |
| tire width: | 2.25" |
| tire compound: | ToGuard Compound |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 605g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4260616540482 |