Thanks to the new ToGuard Compound, these tires deliver exceptional grip combined with excellent rolling resistance. They prove to be superb all-rounders off-road, on roots, rocks, or loose terrain and offer a thrilling ride on descents while providing outstanding traction on climbs. Thanks to its well-positioned outer lugs, the ENDURO’s cornering grip is simply unmatched. Despite its aggressive tread pattern, it offers excellent rolling resistance.
| Product Name: | Wolfpack ENDURO MTB Folding Tire - TLR | Hookless Ready | E-25 - 29x2.60" |
| Manufacturer: | Wolfpack |
| Item Code: | WPK764901 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB, Enduro |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 3.5bar |
| ETRTO: | 65-622 |
| tire width: | 2.60" |
| tire compound: | ToGuard Compound |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 910g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4260616540550 |