The ROAD RACE II TLR is the weight-optimized version of the original ROAD RACE, featuring the same well-known characteristics and also be ridden tubeless.
The particularity of the compound of the latest high-end polymers creates a noticeably safer riding experience and ensures a feeling of absolute control. The ToGuard rubber compound, combined with the ultra-fine nylon carcass and the aerodynamically optimized tread pattern, make the RACE one of the best tires in its class.
| Product Name: | Wolfpack ROAD RACE II Folding Tires - 28-622 |
| Manufacturer: | Wolfpack |
| Item Code: | WPK764905 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Road Bike |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 8.5bar |
| ETRTO: | 28-622 |
| tire width: | 28mm |
| tire compound: | ToGuard Compound |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| GTINs: | 4260616540826 |