The ACROS EC56/40 headset lower part combines robust stainless steel angular contact ball bearings with sophisticated gaskets. The result: long-lasting performance, minimal maintenance, and a more relaxed ride on your bicycle.
For more information on compatibility, check out the headset finder on the ACROS website.
Technical Specifications:
- For 1.8" steerer tube (46 mm)
- Inner diameter (ID): 56 mm
- Outer diameter (OD): 66 mm
- Height: 15.7 mm
- Press-fit depth: 12 mm
| Product Name: | ACROS AH-56 Headset Lower Part | 1.8" Press Fit | EC56/46 |
| Manufacturer: | ACROS |
| Item Code: | ACR765587 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB |
| S.H.I.S.: | External Cup (EC) |
| S.H.I.S. bottom: | EC56 / 46 |
| Headset version: | Lower part |
| headset stack height: | 15.7mm |
| cup skirt length: | 12mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| manufacturer item code: | 300.02.1065S-1.8-AM |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1.8" |
| GTINs: | 4251085441165 |