The ACROS ZS66/46 headset lower part combines robust stainless steel angular contact ball bearings with well-designed gaskets. The result: long-lasting performance, minimal maintenance, and more relaxed time on the bicycle.
For more information on compatibility, check out the headset finder on the ACROS website.
Technical Specifications:
- For 1.8" steerer tube (45.8 mm)
- Inner diameter (ID): 66 mm
- Outer diameter (OD): 72 mm
- Height: 3.6 mm
- Press-fit depth: 10 mm
Lower headset bearing pressed into a bearing cup with IPS gasket and crown race.
| Product Name: | ACROS AZ-66 Headset Lower Part | 1.8" | ZS66/46 |
| Manufacturer: | ACROS |
| Item Code: | ACR765589 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Road Bike, E-Bike, MTB |
| S.H.I.S.: | semi-integrated (ZS) |
| S.H.I.S. bottom: | ZS66 / 40 |
| Headset version: | Lower part |
| headset stack height: | 3.6mm |
| cup skirt length: | 10mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| manufacturer item code: | 44.02.700 |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1.8" |
| GTINs: | 4251085430350 |