The ACROS EC66/46 Blocklock headset lower part with integrated steering stop reliably protects your bike in the event of a crash and prevents damage caused by the handlebars turning too far. The top tube, down tube, head tube, and components remain protected—as do lines and cables.
Important note regarding the 150° version: The version with a 150° steering stop is not approved by all frame manufacturers! An excessive steering stop can lead to frame damage. Please check before installation whether your frame is approved for this version.
You can find more information on compatibility in the headset finder on the ACROS website.
Technical Specifications:
- For 1.8" steerer tube (46 mm)
- Insertion diameter (ID): 66 mm
- Outer diameter (OD): 74 mm
- Height: 16.5 mm
- Press-in depth: 12 mm
- Maximum steering angle: 150°
Blocklock headset lower part, including bearing cup and crown race with gasket for a 1.8-inch steerer tube
| Product Name: | ACROS Blocklock Headset Lower Part | 1.8" | 150° | EC66/46 |
| Manufacturer: | ACROS |
| Item Code: | ACR765595 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB |
| S.H.I.S.: | External Cup (EC) |
| S.H.I.S. bottom: | EC66 / 46 |
| Headset version: | Lower part |
| headset stack height: | 12mm |
| cup skirt length: | 16.5mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 200g |
| manufacturer item code: | 53.02.620-150 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1.8" |
| GTINs: | 4251085440373 |