With the eCrank crank arms, the performance Praxis Works is known for is making its way into the world of E-Bikes. To adequately accommodate the different motor, frame and chainstay designs of the respective manufacturers as well as the different mounting standards, Praxis Works offers its lightweight yet durable crank arms in a wide variety of models. To ensure the rider’s needs are also taken into account, the form-optimized models are available in versions made of cold-forged aluminum and precision-machined carbon.
Type 6 version (EC-6) made of carbon. Suitable for drive units from Fazua (Ride 60), Mahle (M40) and Maxon (Air-S).
Compatibility:
Scope of supply:
1 pair of crankarms (left + right), incl. "crank boot" protectors
| Product Name: | Praxis Works E-Crank Crank Arms - Carbon | EC-Type6 | ETOR | Road/Gravel | for Fazua, Mahle, Maxon |
| Manufacturer: | Praxis Works |
| Item Code: | PWO765649 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | E-Bike, City, Allroad / Gravel |
| bottom bracket axle profile: | Fazua ETOR |
| crank accessories & spare parts: | Crank Arms |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 344g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | 172.5 mm |
| crank arm length: | 165 mm, 172.5 mm, 175 mm |
| GTINs: | 850051064830, 850051064847, 850051064854, 850051064861 |
| Manufacturer page: | http://www.praxiscycles.com/ |