Designed for extreme weather protection and comfort, the Hubba Hubba HD is the perfect shelter for enjoying your time at camp despite unpredictable weather.
Exterior
Thanks to its symmetrical design, the Hubba can be pitched incredibly quickly when rain strikes suddenly. Sturdy, lightweight tent poles, a durable, PFAS-free, and water repellent coating, as well as taped seams ensure that the Hubba remains stable and dry. The flysheet features large vestibules with plenty of storage space for gear. The easy-to-open and close vestibule entrance features a StayDry™ rain gutter that catches dripping water, while an improved kickstand vent flap ensures better air circulation. The scope of delivery includes additional guy lines so you can set up your tent to your liking and provide even more stability in strong winds. High-quality metal corner fittings are easy to use and exceptionally durable. The eight Mini-Groundhog™ tent pegs included in the scope of delivery are sturdy and lightweight.
Interior
At 1.82 m², the interior is very spacious and non-tapered, so modern rectangular sleeping mats fit comfortably, allowing you to rest and wait for better weather if needed. The inner tent is mostly made of durable nylon fabric for maximum weather protection, with just enough solution-dyed micro-mesh for breathability and insect protection. The sturdy, curve-free entrance features zippers that can be operated with one hand. Additionally, the zippers always end at the same spot after closing, so the slider can be found even in the dark. Storage pockets for all kinds of gear with cable guides at the corners for headphones and charging cables. The large overhead storage compartment is ideal for headlamps, sunglasses, and more. An included clothesline makes it easy to dry wet clothes.
Conclusion: The spacious, lightweight Hubba Hubba HD solo tent is your ticket to a fantastic camping adventure, no matter what the weather brings.
Outer material: Solution-dyed 20D ripstop nylon with a 3000 mm polyetherurethane coating and PFAS-free silicone
Floor material: Solution-dyed 30D ripstop nylon with a 6000 mm polyether-urethane coating and PFAS-free DWR impregnation
Fly fabric: Solid-dyed 20D polyester micro-mesh / 20D ripstop nylon & PFAS-free DWR coating
Poles: 1 DAC NFL 8.7 mm
| Product Name: | MSR Hubba Hubba HD 1 Tent - Green |
| Manufacturer: | MSR |
| Item Code: | MSR765688 |
| activity: | Outdoor |
| packing size (l/w/h): | 510/130/130mm |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Trekking, Hiking |
| Tent construction: | Dome |
| Number of persons: | 1 |
| tent minimum weight: | 1200g |
| entrances: | 1 |
| apses: | 1 |
| pegs: | 8 |
| guy lines: | 5 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 1360g |
| manufacturer item code: | 13939 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 40818139394 |
| Manufacturer page: | https://www.msrgear.com/ |