The Spire -1 sleeping bag combines optimal warmth and comfort for cooler weather. With its body-contoured design and OneThermo insulation, it effectively retains heat. The 3D hood and optimized collar minimize drafts and heat loss, while the "shark fin" footbox and fully insulated zipper cover provide additional insulation. A brushed polyester lining ensures effective moisture management. Additional features include a YKK anti-snag zipper, adjustable hood cord straps, an interior pocket, a compression sack, and hanging loops.
| Product Name: | Robens Spire I -1°C Sleeping Bag - Zipper left - Ocean Blue |
| Manufacturer: | Robens |
| Item Code: | ROB766451 |
| activity: | Outdoor |
| dimensions (l/w/h): | 2200/800/500mm |
| recommended body height: | 195cm |
| packing size (l/w/h): | 300/220/220mm |
| Season: | Summer, Spring/Autumn |
| Sleeping bag version: | Synthetic fibre sleeping bag |
| insulation: | Synthetics |
| comfort temperature: | +4°C |
| temperature limit: | -1°C |
| extreme temperature: | -17°C |
| Sleeping bag features: | Zipper left, With neck collar, Mummy shape |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 1450g |
| manufacturer item code: | 250297 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388149640 |
| Manufacturer page: | http://www.robens.de/ |