The Spire -4 sleeping bag is designed for cold weather conditions and offers superior warmth thanks to its body-contoured profile and OneThermo insulation. The 3D hood and optimized collar prevent drafts and heat loss. The "shark fin" footbox and fully insulated zipper cover enhance insulation, while the brushed polyester lining ensures effective moisture management. Key features include an anti-snag YKK zipper, dual cord straps on the hood, an internal pocket, a compression sack, and hanging loops.
| Product Name: | Robens Spire II -4°C Sleeping Bag - Zipper left - Ocean Blue |
| Manufacturer: | Robens |
| Item Code: | ROB766452 |
| activity: | Outdoor |
| dimensions (l/w/h): | 2200/800/500mm |
| recommended body height: | 195cm |
| packing size (l/w/h): | 330/230/230mm |
| Season: | Summer, Spring/Autumn |
| Sleeping bag version: | Synthetic fibre sleeping bag |
| insulation: | Synthetics |
| comfort temperature: | +2°C |
| temperature limit: | -4°C |
| extreme temperature: | -21°C |
| Sleeping bag features: | Zipper left, With neck collar, Mummy shape |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| weight: | 1599g |
| manufacturer item code: | 250299 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388149664 |
| Manufacturer page: | http://www.robens.de/ |