The Trace UL Hammock is an extremely lightweight and compact hammock that’s ready to go anywhere with you. It features durable guy lines and high-strength aluminum buckles for safe and easy setup. Constructed from ultralight 15D ripstop nylon, it ensures both strength and breathability by efficiently wicking away moisture and enhancing user comfort. With a weight capacity of up to 125 kg, the Trace Hammock UL offers a stable hanging experience. An integrated compression sack made of 20D siliconized ripstop nylon enhances durability, while compatibility with the Vestis UL Tarp (sold separately) offers additional protection and versatility for various outdoor scenarios.
| Product Name: | Robens Trace UL Hammock - Orange |
| Manufacturer: | Robens |
| Item Code: | ROB766456 |
| activity: | Outdoor |
| max. load: | 125kg |
| packing size (l/w/h): | 150/90/90mm |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Orange |
| weight: | 230g |
| manufacturer item code: | 490106 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388159946 |
| Manufacturer page: | http://www.robens.de/ |