The Surly TPU tube is made of a durable, airtight material that is lighter than traditional butyl inner tubes. Surly specifically designed this TPU tube for the Molenda tire, creating a custom, oversized 6.2-inch width that maintains its structural integrity even when operated at low pressures. With the TPU tube installed, you can deflate your Molenda tire to maximize the contact patch for excellent flotation and traction over off-the-beaten-path terrain.
| Product Name: | Surly Fatbike TPU Inner Tube - Presta 48mm - 24x6.20 Inch |
| Manufacturer: | Surly Parts |
| Item Code: | SUR766586 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB, Fatbike |
| wheel size: | 24" (507mm) |
| tire width: | 6.25" |
| inner tube material: | TPU |
| Valve Type: | Presta (Sclaverand) |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Transparent |
| GTINs: | 708752530676 |
| Manufacturer page: | http://www.surlybikes.com/ |