With its compact pack size and lightweight design, it's easy to transport, making it perfect for both short trips and longer stays. Featuring a super soft polyester shell and down-like hollow fiber filling, the Caldera Lux offers a luxurious feel. The full-length zip baffle and unique V-shaped stitching enhance insulation, while practical additions like a removable pillow, comfort hood, and inside pocket for essentials ensure convenience and restful sleep.
One Layer
One layer of synthetic insulation is perfect for sleeping bags designed for warm conditions.
Isofill Premium
High quality Outwell insulation of highly siliconised, fine hollow-fibres for extra soft feel and a great insulation.
Heavy-duty zippers
The heavy-duty zippers manufactured to Outwells own specifications ensure ease of use and reliability with little wear over extended periods.
Liner attachment points
Sleeping bag attachment loop and liner snap closure fastening keep a liner securely in place during the night.
Cap compression sack
Sleeping bag storage sack features compression straps connected to an end cap to reduce the bulk of larger sleeping bags.
2-3 seasons
For use from spring to autumn.
The zipper is located on the left side of the sleeping bag.
| Product Name: | Outwell Caldera Lux Sleeping Bag - Zipper left - green |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL766768 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | women, men, unisex |
| dimensions (l/w/h): | 2200/800/100mm |
| recommended body height: | 190cm |
| packing size (l/w/h): | 220/180/180mm |
| Season: | Spring/Autumn |
| Sleeping bag version: | Synthetic fibre sleeping bag |
| insulation: | Synthetics |
| comfort temperature: | +8°C |
| temperature limit: | +4°C |
| extreme temperature: | -10°C |
| Sleeping bag features: | Zipper left, Without neck collar, Rectangular shape |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Green |
| weight: | 1400g |
| manufacturer item code: | 230494 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388158550 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |