The padded mesh cushion ensures a restful sleep, while elastic straps keep your mat securely in place. Its high-strength, powder-coated steel frame with a lock function provides sturdy support. When it’s time to pack up, it folds down to a compact size and fits neatly into the included carry bag, making transport and storage effortless.
| Product Name: | Outwell Laguna Hills Folding Bed - black |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL766803 |
| activity: | Outdoor |
| material: | Steel |
| dimensions (l/w/h): | 2080/800/500mm |
| recommended body height: | 200cm |
| max. load: | 125kg |
| packing size (l/w/h): | 1040/200/150mm |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black, Grey |
| weight: | 11000g |
| manufacturer item code: | 470498 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sleeping pad version: | Cot |
| GTINs: | 5709388158352 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |