The Outwell Sleepnest mat is designed for couples and families seeking superior comfort outdoors. Its deluxe zoned support with integrated cut-outs ensures ergonomic comfort and reduces weight and packed size. The durable TPU construction with stretch polyester offers a soft, stable surface, while the 3D shape with deep profile enhances sleeping comfort. With extra-large foam cavities and PFAS-free materials, the Sleepnest mat delivers convenience, comfort and sustainability for every trip.
| Product Name: | Outwell Sleepnest Single Sleeping Pad 14 cm - green |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL766811 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 2040/770/140mm |
| recommended body height: | 195cm |
| packing size (l/w/h): | 750/230/230mm |
| Season: | All Season |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 4050g |
| manufacturer item code: | 400144 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Sleeping pad version: | Airbeds |
| GTINs: | 5709388160461 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |