The versatile Outwell Yellowstone Lake folding chair combines a well-padded seat and back with smart powder coated steel and aluminium tube frame. It offers you dining table seat height and, with its four adjustable back positions, can also be used for relaxing with the Outwell Trinity Lake Footrest. A mesh pocket at the back is perfect for stashing your personal items.
| Product Name: | Outwell Yellowstone Lake Camping Chair - black/grey |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL766813 |
| activity: | Outdoor |
| material: | Steel |
| dimensions (l/w/h): | 610/740/1070mm |
| max. load: | 120kg |
| packing size (l/w/h): | 260/190/920mm |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey |
| weight: | 5900g |
| manufacturer item code: | 470418 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388110855 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |