The
The Cutthroat Carbon Deluxe fork offers compliance, cargo capacity, and abrasion-resistant plates to reduce wear and tear. Alternator 1.0 Flat Mount dropouts open up more build options than ever before. Fargo’s smooth ride and endless adaptability make this steel bikepacking frame one of the finest options out there. Build it up and wander.
Frame set with carbon fork, headset, seat clamp and thru axle.
| Product Name: | Salsa FARGO - 29" Steel Frame Set - 2026 - peat moss |
| Manufacturer: | Salsa Bikes |
| Item Code: | SAB766876 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Stainless Steel |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| fork: | Cutthroat Carbon Deluxe |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| axle standard: | 15x110mm Boost (FW), 12x148mm Boost (RW) |
| fork length (axle to crown): | 480mm |
| max tire width: | 76.2mm |
| disc brake mount: | Flatmount |
| S.H.I.S.: | External Cup (EC), semi-integrated (ZS) |
| Seatpost Ø: | 27.2mm |
| changable derailleur hanger: | yes |
| S.H.I.S. top: | ZS44 / 28.6 |
| S.H.I.S. bottom: | EC44 / 30 |
| dropouts: | conventional |
| fork included: | with fork |
| Seatpost Clamp Ø: | 30mm |
| Front Derailleur Version: | Clamp |
| bottom bracket type: | BSA |
| bottom bracket case width: | 73mm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 3488g |
| cable routing: | external |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | with all accessories |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1 1/2“ |
| Product Series: | Salsa - Fargo |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 657993492611, 657993492635, 657993492659, 657993492673 |
| Manufacturer page: | http://www.salsacycles.com/ |