In response to popular demand and due to its general awesomeness, the Honcho Poncho now comes in a kids’ version. Perfect for s’more making, camp naps and sibling’s sports games, this insulated and water-resistant poncho keeps kids cozy, even the ones that resist wearing a regular jacket. It transforms into a comfy blanket thanks to handy side snaps and packs into its own zip pocket. With fun prints to choose from, your kiddo will feel like a camp superhero and may never want to take it off. Can’t say we didn’t warn you!
| Product Name: | Therm-a-Rest Honcho Poncho Blanket Kids - Stripe Print |
| Manufacturer: | Therm-a-Rest |
| Item Code: | TAR766925 |
| activity: | Outdoor, Leisure |
| gender: | kids |
| dimensions (l/w/h): | 1420/740/25mm |
| packing size (l/w/h): | 270/220/220mm |
| Season: | Spring/Autumn |
| Sleeping bag version: | Blankets |
| insulation: | Synthetics |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 330g |
| GTINs: | 40818138557 |