The battle against the wind and the battle against gravity on a single bike—that’s
Combining
When developing the new
Additionally, by using the HCIM (Hollow Core Internal Molding) manufacturing technique, they created a frame with near-perfect internal structure and achieved optimal compaction. Less material means less weight, but in this case, not less performance. The result is a frame with aerodynamic lines that weighs just 950 grams (size M).
| Product Name: | BH Bikes AEROLIGHT 6.0 BURGOS-BH Replica - Carbon Roadbike - 2026 - black / white / magenta |
| Manufacturer: | BH Bikes |
| Item Code: | BHB767004 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| chain: | Shimano 105 |
| cassette: | Shimano 105 |
| shifter: | Shimano 105 DI2 |
| rear derailleur: | Shimano 105 DI2 |
| front derailleur: | Shimano 105 DI2 |
| bottom bracket: | BB386 |
| chainring ratio: | 52-36 |
| crankset: | Shimano 105 |
| brakes: | Shimano 105 | 160/140mm |
| wheels: | Vision Team35 |
| seat post model: | BH Aerolight |
| saddle: | Prologo Dimension |
| handle bar: | EVO SL Monocoque ACR Cockpit System |
| stem: | EVO SL Monocoque ACR Cockpit System |
| fork: | Aerolight Full Carbon |
| headset: | FSA ACR |
| frame: | Aerolight Disc ACR Carbon Monocoque |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-34 |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | Shimano Di2 charger |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| tires: | Hutchinson Nitro | 700x28 |
| max tire width: | 32mm |
| max. system weight: | 120kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Rigid Fork |
| manufacturer item code: | LA606NWM |
| cable routing: | fully integrated |
| Product Series: | BH Bikes - Aerolight |
| Number of Gears: | 2 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 8433681800973, 8433681799697, 8433681799680 |
| Manufacturer page: | https://www.bhbikes.com |