There are few feelings more beautiful on a road bike than feeling the lightness with every pedal stroke. An addictive sensation you’ll enjoy with every acceleration. Every time you push down on the pedals. Every time you shift down a gear. Every time you change your rhythm.
The
BH Bikes have optimized material density in critical areas and maximized carbon stiffness with their
| Product Name: | BH Bikes ULTRALIGHT 8.0 - Carbon Roadbike - 2026 - black / dark grey / dark grey |
| Manufacturer: | BH Bikes |
| Item Code: | BHB767013 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| chain: | Shimano Ultegra |
| cassette: | Shimano Ultegra |
| shifter: | Shimano Ultegra Di2 |
| rear derailleur: | Shimano Ultegra Di2 |
| front derailleur: | Shimano Ultegra Di2 |
| bottom bracket: | BB386 |
| chainring ratio: | 52-36 |
| crankset: | Shimano Ultegra Powermeter |
| brakes: | Shimano Ultegra |
| wheels: | BH EVO Stealth |
| seat post model: | BH Ultralight |
| saddle: | Prologo Nago R4 PAS |
| handle bar: | EVO SL Monocoque ACR Cockpit System |
| stem: | EVO SL Monocoque ACR Cockpit System |
| fork: | Ultralight Evo Disc | Integrated Tapered Full Carbon 1.5 |
| headset: | FSA ACR |
| frame: | Ultralight Evo Disc ACR Carbon Monocoque |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-34 |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | Shimano Di2 charger |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| tires: | Pirelli Pzero Race | 700x 28 |
| max tire width: | 32mm |
| max. system weight: | 120kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Rigid Fork |
| manufacturer item code: | LR806NSS |
| cable routing: | fully integrated |
| Product Series: | BH Bikes - Ultralight |
| Number of Gears: | 2 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 8433681784372, 8433681784365 |
| Manufacturer page: | https://www.bhbikes.com |