The development of the Cybrei carbon crankset took three years, from the initial concept to the final product. During this time, it was extensively tested by UCI teams and riders on the WorldTour and received consistently very positive feedback. The central development goal was clear. This high-quality carbon crank is designed for demanding riders who seek a combination of maximum stiffness, low weight, and first-class craftsmanship.
| Product Name: | Cybrei Carbon Crankset - DUB |
| Manufacturer: | Cybrei |
| Item Code: | CYI767023 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| crankset: | HM Carbon |
| Number of Gears - rear: | 11, 12 |
| bottom bracket axle profile: | SRAM DUB |
| bottom bracket case width: | 92mm |
| direct mount standard: | RACE FACE Cinch |
| chainring mount: | Direct Mount |
| chain line: | 44.5mm |
| Q-factor: | 148mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 320g |
| manufacturer item code: | FC-01 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | 170mm |
| Manufacturer page: | https://www.cybrei.com/ |