The CYBREI carbon crank set is the result of three years of intensive development—from the initial concept to the final product. During this time, it was successfully tested by UCI teams and riders and received consistently positive feedback. CYBREI’s goal is to reduce the bike’s weight as much as possible without compromising on stiffness. Compared to many other cranks on the market, this carbon crank impresses with an outstanding combination of low weight and high load-bearing capacity.
| Product Name: | Cybrei Carbon Crankset - 24mm |
| Manufacturer: | Cybrei |
| Item Code: | CYI767024 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| crankset: | HM Carbon |
| Number of Gears - rear: | 11, 12 |
| bottom bracket axle profile: | 24mm Hollow Shaft |
| bottom bracket case width: | 92mm |
| direct mount standard: | RACE FACE Cinch |
| chain line: | 44.5mm |
| Q-factor: | 148mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 335g |
| manufacturer item code: | FC-01-24E |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Manufacturer page: | https://www.cybrei.com/ |