The Service Course wheel series is the foundation of the Vision lineup. Premium carbon wheels, inspired by the pro-level Metron series, offering exceptional value for money. The SC 45 SL embodies this philosophy to perfection.
They are the next evolution of the previous SC models and now feature a 23 mm inner rim width for better compatibility with wider tires and increased stability, as well as a completely new P.R.S. hub with a 54-tooth ratchet system for even faster and more efficient power transfer—based on Vision’s high-end Metron technology.
| Product Name: | Vision SC 45 SL Wheel Set - 28" | Carbon | Clincher | Centerlock - 12x100mm | 12x142mm - SRAM XDR |
| Manufacturer: | Vision |
| Item Code: | VSN767399 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| hubs: | PRS |
| spokes: | Direct Pull Aero bladed |
| rims: | Vision Full Carbon |
| Number of Gears - rear: | 12, 13 |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| ASTM: | Category 2 |
| axle standard: | 12x100mm (FW), 12x142mm (RW) |
| Wheel version: | Wheelset, Wheelset 1300-1700g, System Wheel |
| Freehub Body: | XDR (SRAM 12/13s Road) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 23-622 |
| rim width: | 31.1mm |
| inner profile width: | 23mm |
| rim profile height: | 45mm |
| freehub system: | 54T ratchet system |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 1542g |
| manufacturer item code: | 710-0183236050 |
| Number of Spoke Holes: | 21, 24 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Freewheel System: | Ratchet |
| GTINs: | 4711233873304 |
| Manufacturer page: | http://www.visiontechusa.com/ |