The Dartmoor Two6Player Pro is one of the world’s best-selling dirt jump frames and has been extensively redesigned in its latest generation. The top tube and seat stays have been redesigned to provide cleaner lines and an improved fit. At the same time, the size range has been optimized to better meet the diverse needs of riders.
The frame is specifically designed for use in dirt jump and pump track environments. An integrated chain tensioner, a headset area prepared for Rotor steering systems, and particularly robust seat stays ensure maximum functionality and stability. The modern geometry provides a balanced combination of agility, control, and safety during jumps and tricks.
Before being released, the Two6Player Pro underwent extensive stress testing and successfully passed these tests even under increased stress. This confirms the frame’s high durability and reliability - even under extreme conditions.
A reinforced top tube and optimized tube construction provide additional durability without compromising agile handling. This makes the frame ideally suited to reliably handle jumps of any size, hard landings, and the most demanding tricks. This well-thought-out design ensures a safe, precise riding experience and guarantees the necessary robustness for hard landings and big jumps.
| Product Name: | Dartmoor TWO6PLAYER PRO - Dirt Bike Frame - 2026 - glossy white pearl |
| Manufacturer: | Dartmoor Bikes |
| Item Code: | DAB767775 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB, BMX / Dirt / Street |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 26" (559mm) |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| axle standard: | 10x135mm TA (RW) |
| max tire width: | 59mm |
| disc brake mount: | IS 2000 |
| max. disc diameter: | 160mm |
| S.H.I.S.: | integrated (IS) |
| Seatpost Ø: | 30.9mm |
| dropouts: | horizontal |
| fork included: | without fork |
| shock included: | without shock |
| Seatpost Clamp Ø: | 34.9mm |
| bottom bracket type: | BSA |
| bottom bracket case width: | 73 mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | White |
| weight: | 2080g |
| manufacturer item code: | DM0728 |
| cable routing: | external |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1 1/2“ |
| Product Series: | Dartmoor - Two6Player |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 5905334032985, 5905334032978, 5905334032961 |
| Manufacturer page: | http://dartmoor-bikes.com/ |