The MKS XC-III pedals are a reissue of a classic model and are available in various colors. The pedal body is made of aluminum and the axle is made of CrMo steel. The thread size is 9/16".
| Product Name: | MKS XC-III Pedal - green |
| Manufacturer: | MKS |
| Item Code: | MKS768099 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB, BMX / Dirt / Street |
| Pedal Version: | Flat Pedal / Platform Pedal |
| plattform size: | 90 x 100mm |
| Pedal Thread Size: | 9/16" |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Green |
| weight: | 400g |
| manufacturer item code: | MKS-XCIII-GR |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Material pedal axle: | Steel |
| Material pedal body: | Aluminum |
| GTINs: | 4560369006410 |
| Manufacturer page: | https://www.mkspedal.com/?q=en |