The FD-7 WIDE is the biggest folding pedal in MKS history. It uses the folding mechanism of the FD-7, but extends the tread length to 109.7 mm.
| Product Name: | MKS FD-7 Wide Folding Pedals - silver |
| Manufacturer: | MKS |
| Item Code: | MKS768104 |
| activity: | Cycling |
| dimensions (l/w/h): | 92/110/30mm |
| usage bikesport: | City, Folding Bike |
| Pedal Version: | Flat Pedal / Platform Pedal |
| plattform size: | 110 x 92mm |
| Pedal Thread Size: | 9/16" |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Silver |
| weight: | 562g |
| manufacturer item code: | MKS-FD7W-SL |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Material pedal axle: | Steel |
| Material pedal body: | Aluminum |
| GTINs: | 4560369005932 |
| Manufacturer page: | https://www.mkspedal.com/?q=en |