Crafted from 6069-AL with welded joints, low-profile
Run Flux Pro 55 front and rear for the ultimate in Enduro durability.
Key Features:
| Product Name: | e*thirteen Flux Pro 55 Enduro MTB Rim - 29 Inch |
| Manufacturer: | e*thirteen |
| Item Code: | ETH768409 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB, Enduro |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| ETRTO: | 30-622 |
| eyelets: | none |
| inner profile width: | 30mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 575g |
| manufacturer item code: | RM5GAA-229 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Number of Spoke Holes: | 32 |
| GTINs: | 4711280347605 |
| Manufacturer page: | http://bythehive.com/e-thirteen/ |