The bottom bracket is suitable for frames with a shell width of 68 or 73 mm and a diameter of 47 mm (T47 thread). Designed for cranksets with a
CAUTION! The lateral pressure exerted by the front screw of the left crank should be kept as low as possible to achieve maximum service life!
Important note: A special
| Product Name: | Moquai Bottom Bracket - Ceramic | T47-68/73-24 |
| Manufacturer: | Moquai |
| Item Code: | MOQ768583 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Road Bike, MTB |
| bottom bracket type: | T47 |
| bottom bracket axle profile: | 24mm Hollow Shaft |
| bottom bracket case width: | 68mm, 73mm |
| bottom bracket construction: | Bottom Bracket Cups |
| case diameter: | 47mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 130g |
| manufacturer item code: | MQ-T4736824C |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4260486570398 |