Moquai 's CNC-machined bearing cups are bolted into the bottom bracket shell. This installation method prevents annoying clicking noises and makes removal easier later on. The CNC-machined MOQUAI bottom brackets feature ceramic hybrid bearings. The ceramic balls ensure smooth running and a long service life.
The bottom bracket is suitable for frames with a shell width of 86.5 mm, 89.5 mm or 92 mm and a diameter of 47 mm (T47 thread). Designed for cranksets with a Shimano Hollowtech II crankshaft (24 mm diameter).
CAUTION! The lateral pressure exerted by the front screw of the left crank should be kept as low as possible to achieve maximum service life!
Important note: A special Moquai bottom bracket tool is required for installation (available separately). For mounting the T47 bearing cups, the MQ-BBT-Z1076 tool is suitable.
| Product Name: | Moquai Bottom Bracket - Ceramic | T47-86.5/89.5/92-24 |
| Manufacturer: | Moquai |
| Item Code: | MOQ768584 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Road Bike, MTB |
| bottom bracket type: | T47 |
| bottom bracket axle profile: | 24mm Hollow Shaft |
| bottom bracket case width: | 86.5mm, 89.5mm, 92mm |
| bottom bracket construction: | Bottom Bracket Cups |
| case diameter: | 47mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 125g |
| manufacturer item code: | MQ-T478624C |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 4260486570404 |