Cinturato™ SmarTUBE Lite is the ultralight inner tube developed for modern gravel riding, where efficiency, weight, and practicality make a real difference on every ride. Compared to the standard Cinturato SmarTUBE, it is up to 28.6% lighter and 37.5% thinner, reducing rotating mass and improving bike responsiveness, while also being more compact as a spare tube. The 6.3% reduction in rolling resistance delivers a more efficient ride and ensures reliability even on long distances. Thanks to the ideal balance of light weight, smooth rolling, and durability, Cinturato™ SmarTUBE Lite is the perfect choice for gravel and endurance off‑road setups, both as a performance upgrade and a practical solution to always carry with you.
Note:
For use with disc brakes only.
| Product Name: | Pirelli Cinturato SmarTUBE LITE Inner Tube - 35/50-622/584 |
| Manufacturer: | Pirelli |
| Item Code: | PIT768796 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm), 28" (622mm) |
| tire width: | 35mm, 36mm, 37mm, 38mm, 39mm, 40mm, 41mm, 42mm, 43mm, 44mm, 45mm, 46mm, 47mm, 48mm, 49mm, 50mm |
| inner tube material: | TPU |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Yellow |
| weight: | 36g |
| Weighed Version: | 42mm |
| GTINs: | 8019227476002, 8019227475999 |
| Manufacturer page: | https://www.pirelli.com |