Hang with the fast pack, give it your all in the sprint, and defy the wind on your breakaway attempt. The new Propel Advanced Pro is now lighter, smoother, and more efficient, propelling you forward faster so you can get the most out of every effort.
Instant Speed
In those moments when explosive speed matters—whether launching an attack, chasing down a breakaway, or sprinting to the finish line—the new Propel Advanced Pro is faster and more dynamic than ever before. The frame is lighter than the previous generation and offers higher torsional and pedaling stiffness, so you feel an immediate response when you push down on the pedals.
Sustained High Speed
A redesigned frame and integrated components deliver a smoother ride, whether you’re riding with the group or racking up training miles. The Vector seatpost is more flexible than the previous generation’s, while the fork and integrated cockpit absorb bumps and vibrations up front. And thanks to the increased tire clearance, you can fit tires up to 32 mm in volume, which further improves the ride feel and helps you maintain higher speeds with less fatigue.
Top Speed
The frame, cockpit, wheels, and tires work together as a system to reduce overall drag when you’re riding at high speeds. The AeroSystem frame and integrated cockpit reduce air resistance, while the Aero wheel system and tires reduce rolling resistance. That means you have more speed to take the lead, break away from the pack, or set the pace on flat roads and climbs.
| Product Name: | Giant PROPEL ADVANCED PRO-DA - Carbon Road Bike - 2027 - supernova grey |
| Manufacturer: | Giant Bikes |
| Item Code: | GNT768826 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| hubs: | Giant Aero Hub |
| spokes: | Aero Carbon |
| rims: | Giant SLR 0 50 Carbon |
| chain: | Shimano Dura-Ace CN-M9100 |
| cassette: | Shimano Dura-Ace |
| shifter: | Shimano Dura-Ace Di2 ST-R9270 |
| rear derailleur: | Shimano Dura-Ace Di2 RD-R9250 |
| front derailleur: | Shimano Dura-Ace Di2 FD-R9250 |
| bottom bracket: | Shimano PressFit |
| chainring ratio: | 52-36 |
| crankset: | Shimano Dura Ace FC-R9200 |
| brakes: | Shimano Dura-Ace Di2 160/140mm | Shimano Dura-Ace Di2 ST-R9270 |
| seat post model: | Giant Vector | Carbon | -5/+15mm offset |
| saddle: | Giant Fleet SL |
| bar tape: | Stratus Lite 2.0 |
| handle bar: | Giant Contact SLR 0 Aero Handlebar-Stem-Unit |
| stem: | Giant Contact SLR 0 Aero Handlebar-Stem-Unit |
| fork: | Advanced SL Full Carbon | OD Aero Steerer |
| frame: | Advanced Carbon Frame |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-30 |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | computer stem mount | 1 x carbon aero bottle cage |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| tires: | CADEX Aero | 700x28c | Tubeless Ready | 240 TPI |
| max tire width: | 32mm |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2027 |
| Color: | Grey |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 6800g |
| manufacturer item code: | 1074046105 | 1074046106 | 1074046107 |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | Giant - Propel |
| Number of Gears: | 2 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4711291265882, 4711291265899, 4711291265905 |
| Manufacturer page: | https://www.giant-bicycles.com |