The LIRY Kilian Jornet Series features light brown tones inspired by the landscapes of Norway. The Kilian Jornet logo at the top of the frame makes a real statement. Kilian is absolutely convinced of the versatility and reliability of these glasses and wears them himself both in everyday life and on his spectacular tours. Equipped with SPECTRON 3 lenses featuring a silver flash (Cat. 3), this model offers comfortable wear and protection in bright sunlight. Adjustable temples and a nose bridge with non-slip inserts ensure a secure fit and personalized comfort. A safe choice. Proven in the field.
Spectron 3
Category 3 polycarbonate lens (visible light transmission: 12%). This versatile lens is lightweight yet impact-resistant and suitable for all types of activities. Versatile use in sports and everyday life. Wide selection of colors and mirror finishes for a colorful design.
| Product Name: | Julbo Liry Kilian Jornet Glasses - Darkbrown / Lightbrown - grey - Multilayer Silver Spectron 3 |
| Manufacturer: | Julbo |
| Item Code: | JBO768866 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling, Run, Trailrunning |
| gender: | unisex |
| Eyewear Style: | Half frame, Twin lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 3 - bright |
| lens material: | Polycarbonat |
| light transmission: | 12% |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Brown |
| weight: | 29g |
| Glasses Width: | 128mm |
| Temple Length: | 133mm |
| Glass width: | 64mm |
| Bridge Width: | 12mm |
| GTINs: | 3660576075214 |
| Manufacturer page: | http://www.julbo-eyewear.com/de/ |