Named after Henrik Bergstedt. One of the two brothers behind the infamous Osthang Snowboard Shop. Perfect for outdoor activities.
Can’t decide whether you need clear or dark lenses? Then photochromic lenses are the perfect solution for you! Just like Rap Metal, they’re a two-in-one solution. Sunglasses and clear glasses in one frame. In other words, perfect for hiking, cycling, and snowboarding. They automatically adjust to changing light conditions and offer you clear vision and protection from UV rays.
| Product Name: | CHPO Henrik Glasses - Photochromic - White / Red |
| Manufacturer: | CHPO |
| Item Code: | CPO768977 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling, Run, Leisure, Winter Sports |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 60/20/145mm |
| usage bikesport: | Road Bike, MTB |
| Eyewear Style: | Full frame, Mono lens glasses |
| lens properties: | photochromic, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 1 - bad weather, Category 2 - medium, Category 3 - bright |
| light transmission: | 84-14% |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | White |
| weight: | 100g |
| Glasses Width: | 145mm |
| Bridge Width: | 20mm |
| Lens height: | 60mm |
| GTINs: | 7340089111321 |
| Manufacturer page: | https://chpobrand.com |