Named after Henrik Bergstedt. One of the two brothers behind the infamous Osthang Snowboard Shop. Perfect for outdoor activities. The glasses feature polarized lenses and an oversized frame made from recycled plastic. A smaller version of our best-selling Henrik sunglasses.
Mirrored lenses reduce glare and enhance visual comfort.
Great lens and ideal for cloudy days. Also very well suited for shredding in and outside of low-light environments. Such as in a forest or in the downtown area of a larger city.
| Product Name: | CHPO Henke Glasses - Matte black / Red Mirror |
| Manufacturer: | CHPO |
| Item Code: | CPO768981 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling, Run, Leisure, Winter Sports |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 50/15/136mm |
| usage bikesport: | Road Bike, MTB |
| Eyewear Style: | Full frame, Mono lens glasses |
| lens properties: | constant tinge, mirrored, polarized, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 3 - bright |
| light transmission: | 15% |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 100g |
| Glasses Width: | 136mm |
| Bridge Width: | 15mm |
| Lens height: | 50mm |
| GTINs: | 7340089111307 |
| Manufacturer page: | https://chpobrand.com |