High-quality flat pedal with an extended platform for greater stability, reduced fatigue, and increased efficiency.
| Product Name: | Crankbrothers Stamp Evo Flat Pedal - Large - black |
| Manufacturer: | Crankbrothers |
| Item Code: | CRB769004 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB, Enduro, Downhill, Trail |
| Pedal Version: | Flat Pedal / Platform Pedal |
| plattform size: | 114 x 133mm |
| Pedal Thread Size: | 9/16" |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 464g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Material pedal axle: | Steel |
| Material pedal body: | Aluminum |
| Product Series: | Crankbrothers - Stamp |
| GTINs: | 641300172259 |