Intec’s idea was to create a gravel frame that prioritizes touring fun and adventure far from cars and asphalt. The F11 STEIGER, with its innovative frame geometry, long wheelbase, and significantly more tire clearance, offers absolute smoothness and comfort off-road.
Numerous threaded mounts on the frame and fork serve as a basis for attaching packing options. The steel frame with a thru axle is designed for enduring riding enjoyment, precise handling, and confidence-inspiring safety at all times.
Frame set with fork, thru axles, saddle clamp, and accessories.
| Product Name: | Intec F11 STEIGER - 28" Gravel Steel Frameset - 2026 - deep black glossy |
| Manufacturer: | Intec |
| Item Code: | ITE769092 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Steel |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| fork: | Steel rigid |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| axle standard: | 12x100mm (FW), 12x142mm (RW) |
| max tire width: | 42mm |
| disc brake mount: | Flatmount |
| max. disc diameter: | 160mm |
| S.H.I.S.: | External Cup (EC) |
| Seatpost Ø: | 27.2mm |
| changable derailleur hanger: | yes |
| S.H.I.S. top: | EC34 / 28.6 |
| S.H.I.S. bottom: | EC34 / 30 |
| dropouts: | conventional |
| fork included: | with fork |
| bottom bracket type: | BSA |
| bottom bracket case width: | 68mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 2180g |
| manufacturer item code: | F1116 |
| cable routing: | external |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | 57cm frame w/o fork |
| Steerer Tube Ø - Top: | 1 1/8“ |
| Steerer Tube Ø - Bottom: | 1 1/8“ |
| Frame Shape: | Diamond |
| Manufacturer page: | http://intec-bikes.de/ |