The C-Bear Gen2 bottom bracket features high-quality ceramic bearings combined with durable aluminum bearing cups and a Delrin sleeve that effectively protects internal cables and wires from damage. Thanks to its wider bearing cups, the second generation requires no spacers at all.
Manufacturer Part No.: bsa-dub-w-g2-ds-a
| Product Name: | C-Bear Bottom Bracket - Ceramic | MTB/Cyclocross | BSA-68/73-DUB - Wide - Gen2 |
| Manufacturer: | C-Bear |
| Item Code: | CBE769172 |
| activity: | Cycling |
| material: | Ceramic |
| usage bikesport: | Cyclocross, MTB, Allroad / Gravel |
| bottom bracket type: | BSA |
| bottom bracket axle profile: | SRAM DUB |
| bottom bracket case width: | 68mm, 73mm |
| bottom bracket construction: | Bottom Bracket Cups |
| case diameter: | 35mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 102g |
| manufacturer item code: | bsa-dub-w-g2-ds-a |
| Weight Source: | BIKE24 |
| GTINs: | 5425033024802 |
| Manufacturer page: | https://www.c-bear.com |