The Nano Gravel 45 is the most versatile carbon gravel wheel in TUNE’s lineup. With its 45 mm-high carbon rims, the wheelset is optimized for aerodynamics, making it ideal for gravel races as well as fast group rides off-road. The generous 30 mm inner rim width allows for the use of wide tires at low air pressure—for significantly more comfort, control, and traction on any surface.
Whether racing, fast group rides, or multi-day bikepacking adventures—the Nano Gravel 45 gets you to your destination more efficiently, faster, and with greater confidence.
| Product Name: | Tune Nano Gravel 45 Wheelset - 28" | Carbon | Clincher | Centerlock - 12x100mm | 12x142mm - Campagnolo N3W |
| Manufacturer: | Tune |
| Item Code: | TUN769208 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| hubs: | Nano CL |
| spokes: | SAPIM CX-Ray |
| rims: | Carbon |
| Number of Gears - rear: | 13 |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| axle standard: | 12x100mm (FW), 12x142mm (RW) |
| Wheel version: | Wheelset, Wheelset 1300-1700g |
| Freehub Body: | N3W (Campagnolo 13s) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| tire type: | Wire Bead Tire, Folding Tire, Tubeless Ready |
| fitting tire dimensions: | 47-57mm |
| ETRTO: | 30-622 |
| rim width: | 36mm |
| inner profile width: | 30mm |
| rim profile height: | 45mm |
| max. system weight: | 130kg |
| freehub system: | Campagnolo N3W POEtry69 |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 1355g |
| manufacturer item code: | LRS.NaGRC45.BeaStd.CamN3W.POE69.bck |
| Number of Spoke Holes: | 24 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | +/- 3% |
| GTINs: | 4062266331720 |