The Magistrale UAE Cycling Trousers represent the pinnacle of performance in professional cycling. Worn by the riders of UAE Team Emirates – XRG, they were developed to ensure maximum performance under the most extreme conditions. Crafted from high-compression POLYAMIDE performance fabric, these trousers offer a perfectly tailored racing fit that provides optimal muscle support and enhances aerodynamics. The multi-panel construction is designed to follow natural movements, minimize friction, and enhance comfort even over long lengths.
Made from high-compression POLYAMIDE performance fabric, these shorts offer a racing-inspired fit with maximum comfort. The silicone dot grip at the leg cuffs ensures a perfect hold without constriction.
The ultra-light, seamless micromesh straps are designed to be invisible under the jersey. Their Y-shaped structure improves stability without causing pressure points.
Developed in collaboration with WorldTour athletes, the TruFlo AirLight seat pad features our proven Floating technology and offers progressive, highly breathable support thanks to its open-cell construction and differentiated inserts. Designed to guarantee the same level of comfort for up to 8 hours while maintaining incredible lightness and breathability.
Material
62% polyamide, 38% elastane
| Product Name: | PISSEI Magistrale UAE Bib Shorts Men - Black |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769898 |
| Material: | 62% polyamide, 38% elastane |
| compression: | no |
| seatpad: | yes |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +31°C / +24°C |
| fit: | tight |
| seatpad name: | TruFlo AirLight |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black |
| weight: | 186g |
| GTINs: | 8102533002857, 8102533002864, 8102533002871, 8102533002888, 8102533002895 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
SC_SIZECHARTS_INTRO_GENERAL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL