The UAE Team Emirates - XRG Ultra Magistrale Jersey represents the pinnacle of technology in the PISSEI summer collection and is worn by UAE Team Emirates - XRG athletes in WorldTour competitions. Developed in close collaboration with professional cyclists, this jersey is made from functionally optimized materials specifically designed for breathability, aerodynamics, and low weight. Technical Features: New Raglan Construction: The new raglan construction extends the aerodynamic area of the sleeves up to the neck, optimizing airflow. The front panel is made of ultra-light, micro-perforated fabric, while the 3D mesh back panel features channels for rapid heat dissipation even during intense exertion. Race fit: The narrow fit guarantees a perfect fit to the body, reducing air resistance.
The jersey’s collar and hem are seamless and made of laser-cut, heat-sealed material—for a minimalist look and maximum comfort.
Material
71% polyamide, 29% elastane
| Product Name: | PISSEI Magistrale Ultra UAE Short Sleeve Jersey Men - White |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769903 |
| Material: | 71% polyamide, 29% elastane |
| compression: | no |
| Hood: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +31°C / +24°C |
| fit: | tight |
| Closure: | Front Zipper Full Length |
| back pockets: | 3 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | White |
| weight: | 160g |
| GTINs: | 8102533002215, 8102533002222, 8102533002239, 8102533002246, 8102533002253 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
SC_SIZECHARTS_INTRO_GENERAL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL