The Magistrale UAE Ultralight Short-Sleeve Jersey represents the pinnacle of technical innovation and minimalist design and was developed in collaboration with UAE Team Emirates – XRG. This ultralight jersey, crafted from mesh fabric, is designed for extreme heat and offers exceptional breathability and superior aerodynamics—making it the ideal choice for the most demanding races.
Narrow cut for a perfect fit and reduced drag.
Maximum breathability thanks to ultra-lightweight mesh fabric – ideal for high temperatures.
Laser-cut and heat-sealed sleeves improve aerodynamics and keep the fabric in place while pedaling.
The collarless design reduces wind resistance and increases comfort.
Material
94% polyester, 6% elastane
| Product Name: | PISSEI Superlight Magistrale UAE Short Sleeve Jersey Men - Blue/Petroleum |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769941 |
| Material: | 94% polyester, 6% elastane |
| compression: | no |
| Hood: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +31°C / +24°C |
| fit: | tight |
| Closure: | Front Zipper Full Length |
| back pockets: | 3 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Blue |
| weight: | 160g |
| GTINs: | 8104300002671, 8104300002688, 8104300002695, 8104300002701, 8104300002718 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
SC_SIZECHARTS_INTRO_GENERAL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D. hips (cm) | 80 - 85 | 86 - 90 | 91 - 95 | 96 - 100 | 101 - 105 | 106 - 109 | 110 - 114 | 115 |
| B. chest (cm) | 86 | 88 | 92 | 96 | 100 | 106 | 112 | 118 |
| C. waist (cm) | 65 - 69 | 70 - 74 | 75 - 80 | 81 - 86 | 87 - 92 | 93 - 99 | 100 - 106 | 107 |
International XXS
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
International 3XL