When your breath freezes and the wind whips across your face—it’s your reliable companion. The Alpine Star is the thermos bottle for real adventures—lightweight, durable, and built for whatever the outdoors has in store for you.
Whether in freezing heights or rugged terrain: it keeps your beverage hot or cold for as long as you need. With its copper-coated double-wall insulation, it retains heat for up to 25 hours and cold for up to 105 hours—reliably, whether you’re setting out early in the morning in sub-freezing temperatures or enjoying the magnificent mountain views in the midday sun. The silicone base ensures a firm grip, even when the surface is slippery, wet, or icy. And if you have to keep your gloves on in freezing temperatures, the bottle fits comfortably in your hand thanks to anti-slip surfaces and distinctive grooves. A quick twist of the “
The Alpine Star is not only exceptionally durable but also about 30% lighter than comparable models with the same volume. The bottle body is made from 90% post-consumer recycled stainless steel, is BPA-free, odorless, and fully recyclable. Thanks to the precise Twist&Pour cap and the integrated drinking cup, it’s ready to use at any time—whether for hot or ice-cold beverages, on the go in the city, or on adventures in nature.
| Product Name: | SIGG Alpine Star Thermo Flask 1.0L - Black |
| Manufacturer: | SIGG |
| Item Code: | SIF770127 |
| activity: | Outdoor, Leisure |
| material: | Stainless Steel |
| dimensions (l/w/h): | 87/87/293mm |
| Diameter: | 87mm |
| Hydration, bottle & cage : | Ø others, Thermal Bottle |
| Volume: | 1l |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 510g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 7630135617007 |