No leaks—you can count on that with the Pulsar. It’s just as easy to use. Opening and closing the bottle is a breeze with your mouth. Thanks to the tapered design of the bottle body, the Pulsar fits perfectly in your hand, and a light squeeze of the soft bottle is all it takes for ideal hydration. This is great not only for cycling, but also for indoor cycling, at the gym, and for many other athletic activities. Naturally, the Pulsar is practical in other ways, too. It’s easy to fill with liquids, ice, and powder, and perfect for mixing isotonic beverages. The reason for all these benefits? This bottle was developed with the champions of the Swiss Cycling National Team. The result: robust, durable materials combined with a progressive, minimalist design. Also top-notch: the Pulsar is free of BPA and phthalates and built to last for years.
| Product Name: | SIGG Pulsar Water Bottle 0.6L - Transparent Aqua |
| Manufacturer: | SIGG |
| Item Code: | SIF770131 |
| activity: | Cycling, Outdoor, Fitness |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 73/73/236mm |
| Diameter: | 73mm |
| Hydration, bottle & cage : | Bottle |
| Volume: | 0.6l |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Transparent |
| weight: | 97g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 7630135617939 |