Whether you're doing yoga, at the office, or on the go—the Total Color ONE goes wherever you go.
Now available in fresh, trendy colors and in four sizes from 0.6 L to 1.5 L, it fits perfectly into your everyday life and style. The practical ONE Top cap can be opened, closed, and carried with just one hand—ideal for on the go. The removable fruit strainer adds an extra burst of freshness: simply add berries, lemon, or mint—and your water instantly becomes a fruity energy booster. The durable bottle, made from scratch-resistant Tritan™ Renew with 50% recycled material, remains taste- and odor-neutral and leak-proof—even with carbonated beverages. Thanks to its wide opening, it’s filled and cleaned in no time—even in the dishwasher. Sustainability, style, reliability—just like you.
| Product Name: | SIGG Total Color ONE Bottle with sieve 0.6L - Eco Green |
| Manufacturer: | SIGG |
| Item Code: | SIF770143 |
| activity: | Outdoor, Leisure |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 72/72/248mm |
| Diameter: | 72mm |
| Hydration, bottle & cage : | Bottle |
| Volume: | 0.6l |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 142g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 7630135620885 |