The new Flora bottle is perfect for all little explorers who love nature and animals. But even when playing with a chameleon, you need to stay hydrated.
The new kids' bottle with the One Top is sure to become your favorite! The single-walled Shield One water bottle is made of 18/8 stainless steel. All materials are food-safe and free of harmful substances, such as estrogen-active substances and phthalates, ensuring safe drinking enjoyment. The innovative One cap makes the bottle even more convenient: carrying, opening, drinking, closing, and securing can all be done comfortably with one hand! Are you ready for a new adventure?
| Product Name: | SIGG Shield ONE Flask 0.5L Kids - Space |
| Manufacturer: | SIGG |
| Item Code: | SIF770149 |
| activity: | Outdoor, Leisure |
| gender: | kids |
| material: | Stainless Steel |
| dimensions (l/w/h): | 73/73/186mm |
| Diameter: | 73mm |
| Hydration, bottle & cage : | Bottle |
| Volume: | 0.5l |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Blue |
| weight: | 160g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 7610465900062 |